Nákup ICT techniky pro distanční výuku

     V minulém článku jsme v rychlosti rozebrali, jaké vybavení je pro distační výuku zapotřebí. Nyní se zaměříme na nákup nového ICT vybavení a doporučených parametrů. Samozřejmě jsme si vědomi, že každému vyhovuje něco jiného, takže to berte spíše jako naše doporučení.

Notebook


Notebook

    Nejprve je důležité si rozmyslet, jestli Vám vyhovuje standardní velikost 15,6", kde je součástí i numerická klávesnice a číslice můžete zadávat přímo a nebo menší velikosti např. 14", kde numerická klávesnice nebyvá a číslice musíte zadávat přes další klávesu. Co se týče značky, tak doporučujeme notebooky DELL, HP, Lenovo popř. i ASUS a ACER, kde první tři značky preferujeme. Ohledně procesoru doporučujeme Intel i3 nebo a pak výkonější Intel i5 či AMD Ryzen 5. Pevný disk preferujeme typ SSD o velikosti 256 GB a výše, operační paměť poté 8 GB. Operační systém pak doporučujeme Windows 10 či Windows 10 Pro. Grafická karta může být integrovaná.

Výhody: Nevýhody:
  • přenositelnost
  • integrovaná webová kamera a mikrofon
  • integrované reproduktory
  • vyšší pořizovací cena
  • vše jako celek - pro případ poruchy

   Přehledně: Minimálně doporučené parametry

  • značky Dell, HP, Lenovo popř. Asus, Acer (první tři značky preferujeme)
  • procesor Intel i3, operační paměť 8 GBSSD disk 256 GB, Windows 10 či Windows 10 Pro
  • popř. výkonější varianta procesor Intel i5 nebo AMD Ryzen, operační paměť RAM  8 GB, SSD disk 256 GB, Windows 10 či Windows 10 Pro
  • integrovaná webová kamera s mikrofonem
  • doporučujeme velikost 15,6" s numerickou klávesnicí

níže Vám přikládáme odkazy na výběr ve dvou nejznámeších obchodech ALZA a CZC. Samozřejmě notebooky je možné si zakoupit kdekoliv.

 

Stolní počítač


pocitac

   U stolního počítače nemusíme řešit jeho velikost a jestli obsahuje numerickou klávesnici či nikoliv, nebo't velikost obrazu se řeší velikostí zakopeného monitoru a numerická klávesnice je součástí běžné klávesnice ke stolnímu počítači. Co se týče značky, tak lze nemusíme lpět na určitých značkách jako Dell, HP, Lenovo, nebo't i doma či firemně sestavené počítače obsahují značkové komponenty od předních výrobců jako jsou MSI, GIGABYTE aj. Můžete se tak zde setkat s počítači označené jako ALZA, CZC, HAL3000 a jsou naprosto v pořádku. Ohledně výkonu a dalších parametrů doporučujeme stejně jako u notebooků, procesor doporučujeme Intel i3 nebo pak výkonnější řadu Intel i5 či AMD Ryzen 5. Pevný disk preferujeme typ SSD o velikosti 256 GB a výše, operační paměť RAM poté 8 GB. VOperační systém doporučujeme pak Windows 10 či Windows 10 Pro. Grafická karta může být integrovaná či dediková (přídavná). Dedikovaná karta stačí v základním výkonnostním provedení. Výkonnější dedikovanou kartu je pak nutné přidat v případě častější práce s videem (tím není myšleno prohlížení youtube) a nebo hraní počítačových her. POZOR: stolní počítač neobsahuje webovou kameru a kromě části značkových počítačů ani reproduktory. Musíme je tedy řešit samostatně.

Výhody: Nevýhody:
  • nižší pořizovací cena
  • lépe opravitelné
  • větší obraz v případě většího monitoru
  • chybějící webová kamera
  • chybějící mikrofon
  • chybějící reproduktory

   Přehledně: Minimálně doporučené parametry

  • značky zde nehraje hlavní roli, spíše se zde řeší provedení bedny (case), aby Vám vyhovovala. Pokud by jsme ale měli nějaké značky uvést, tak nemáme problém s Dell, HP, Lenovo, HAL3000, ALZA, CZC ....
  • procesor Intel i3, operační paměť 8 GBSSD disk 256 GB, Windows 10 či Windows 10 Pro
  • popř. výkonnější varianta procesor Intel i5 nebo AMD Ryzen, operační paměť 8 GB, SSD disk 256 GB, Windows 10 či Windows 10 Pro
  • monitor o velikosti alespoň 21,5" či 24". Čím dál více jsou v oblibě i monitory 27". Značky např. BenQ, HP, Philips, ASUS, Acer

níže Vám přikládáme odkazy na výběr ve dvou nejznámějších obchodech ALZA a CZC. Samozřejmě počítače a monitory je možné si zakoupit kdekoliv.

 

Mobilní telefony a tablety


ipad

   Myslíme, že asi není zapotřebí zde dávat doporučení na konkrétní typ mobilních telefonů či tabletů, neboť jejich nabídka se mění velmi rychle a převážná většina uživatelů si dokáže mobilní telefon vybrat. Při výběru se musíme nejprve rozhodnout, zda budeme požadovat zařízení se systémem iOS (iPhony a iPady) od firmy Apple a nebo zařízení se systémem Android od firmy Google. Zařízení se systémem Android se dá na trhu zakoupit velmi mnoho a to od různých výrobců. Z našeho hlediska ve školství jsou využitelné oba dva systémy, a to jak v mobilních telefonech, tak v tabletech. V případě tabletů je jeden ze sledovaných parametrů velikost displeje. Začíná se na 7" s tím, že optimální velikost ve využití ve škole je 10", samozřejmě čím větší velikost, tím lépe, ale 10" dostačuje. Nejlevnější 10" tablety s Androidem se dají zakoupit již od 2,5 tisíce s tím, že značkové začínají cca od 3,8 tisíc výše. Tablety iPad se pak cenově pohybují od cca 9 tisíc výše. Cena je zde sice daleko vyšší, nicméně kvůli jejich kvalitě a výkonu se staly velmi častým pomocníkem právě ve školách, školkách a speciálních školách. 

Výhody: Nevýhody:
  • přenositelnost
  • integrovaná webová kamera a mikrofon
  • integrované reproduktory
  • vše jako celek - pro případ poruchy

 

 

Webové kamery a mikrofony


webkamera

    Pokud používáte pro online výuku stolní počítač, bude zapotřebí zakoupit ještě webovou kameru. Obecně nedoporučujeme levné webové kamery, neboť jejich kvalita obrazu je velmi špatná a při horších světelných podmínkách ještě horší. Sami jsme si prošli testem několika typů kamer a doporučujeme, aby Vaše nová webová kamera měla rozlišení Full HD (1920 x 1080). Co se týče značek, tak můžeme doporučit Genius, Logitech či Microsoft. Níže jsme přidali několik odkazů na cenově přiměřené kamery až po velmi kvalitní webkameru Logitech HD Pro 920. Výhoda webových kamer spočívá i v tom, že většinou mají integrovaný mikrofon a máte tak vyřešený zvuk směrem od Vás k učiteli. Další z výhod je např. možnost umístění webkamery mimo počítač, protože  je na USB kabelu. V poslední době se totiž online schůzky využívají i např. na online tréninky sportovců přes kameru, a tak snadno tuto kameru na sebe namíříte, určitě lépe, než natáčet na sebe celý notebook.

Výhody: Nevýhody:
  • zpravidla lepší rozlišení
  • velmi často obsahují i integrovaný mikrofon
  • možnost přesunout  webkameru mimo PC
  • další pořizovací náklady

    V případě, že i tak by se Vám zdála investice do webových kamer stále vysoká, můžete použít např.  webkameru Microsoft LifeCam 3000, která sice nemá plné FULL HD rozlišení, ale zobrazuje velmi pěkně. Upevnění webkamery není úplně optimální, ale je dostačující a plně poslouží k danému účelu.

 

Mikrofony, reproduktory a náhlavní soupravy


headset

    Ideálním řešením pro snímání zvuku a reprodukci zvuku je použití náhlavní soupravy neboli headsetu (sluchátka s mikrofonem). Je dobré si je ale dopředu vyzkoušet. Náhlavní soupravy totiž rozděluje lidi na dvě skupiny, první skupině nevyhovují a druhá skupina si jí velmi oblíbila a zamilovala. Náhlavní soupravy jsou dnes běžně používány i v zaměstnání. Pokud Vám vyhovují, tak je používejte. Mají kvalitní snímaní Vaší řeči a posunuje tak kvalitu zvuku o úroveň výše. Dobře i odfiltrovávají okolní rušení. Navíc máte mikrofon neustále ve stejné vzdálenosti od úst a jste díky tomu pořád stejně slyšet, i když třeba otočíte hlavu. Co se týče značek, tak můžeme doporučit Seinnheiser, Logitech či velmi kvalitní soupravy od výrobce Jabra, konkrétně Jabra Evolve 40 MS a Jabra Evolve2 40 MS, které jsou certifikovány s programy Microsoft a které velmi doporučujeme.

 

Výhody: Nevýhody:
  • lepší snímání hlasu a poslechu
  • odflitrování okolního šumu
  • neruší okolí přijímaným zvukem
  • další pořizovací náklady

Poznámka: v případě, že by jste si zakoupili náhlavní soupravu zakončenou 3,5 jackem a ne USB, je dobré se podívat, zda-li Váš notebook či počítač má zdířku na tuto soupravu. Ta je označena symbolem náhlavní soupravy (jack na soupravě se označuje TRRS), tzn., že do této zdířky muůeme připojit soupravu obsahující mikrofon i sluchátka. Pokud zdířka symbol má, tak je vše v pořádku. V opačném máte na počítači samostatný vstup pro mikrofon a výstup na sluchátka. Poté je nutné zakoupit redukci, která rozdělí soupravy na zvlášť mikrofon a zvlášť sluchátka.  

vstupy

 

    Ohledně samostatných mikrofonů máme několik možností. Jak jsme již uvedli, pokud máme webkameru, tak mikrofon je většinou obsažen přímo ve webové kameře. Pokud by jste ale chtěli kvalitnější zvuk, můžete si zakoupit tzv. stolní mikrofon. Zde doporučujeme stolní mikrofony, které se zapojují do USB. Vyhnete se tak problémům s rušením a snížením kvality, jako například konverze signálu, přechodové odpory, nekvalitní zvuková karta a jiné laskominy. Kvalita zvuku z USB bude dobrá, i když máte v počítači nekvalitní zvukovou kartu. Z levnějších USB mikrofonů můžeme doporučit např. Yenkee YMC 1040 , z dražších variant pak např. USB mikrofon Auna mic-900 včetně stojanu. Mikrofon dobře snímá osoby vzdálené přibližně do 1,5m před mikrofonem. Za mikrofonem je naopak velký útlum (díky tomu komunikaci tolik neovlivňuje zvuk z reproduktorů a špatná akustika místnosti).

    Poslední část je věnována reproduktorům. Zde na značce výrobce zase až tak moc nezáleží, nicméně pokud zakoupíte reproduktory od firem Genius, Logitech či Creative Labs, tak určitě neuděláte chybu. Reproduktory se dají zakoupit řádově od 150,- výše s tím, že se zde sleduje několik parametrů. Jednak výkon ve Wattech, kde platí, čím větší číslo, tím reproduktory hlasitěji hrát. Dále pak konfigurace reproduktorů, jestli jsou v provedení 2.0, 2.1, 4.1 či 5.1. Pro domácí použití nám samozřejmě postačí 2.0. Posledním důležitým sledovaným parametrem je napájení. Výkonovější reproduktory mají napájení 230V, méně výkonné pak USB. V případě provedení USB je to provedeno tak, že reproduktory obsahují dva kabely, jeden TRS 3,5 Jack konektor, který se zapojuje do zvukové karty a pak USB kabel, který zapojíme do PC pro napájení reproduktorů. Jiný význam USB nemá. Zde si dejte pouze pozor, kolik máte volných USB na PC, aby jste si napájením reproduktorů nezaplnili poslední volný USB slot.

repro

 

Pokračování v článku Přehled online a komunikačních nástrojů .