Zapojili jsme se do 3D pomoci

Současná situace nám není lhostejná, a tak jsme se rozhodli přidat ruku k dílu a pomoci. Přestože máme ve škole  pouze jednu 3D tiskárnu Průša i3 MK3, ihned po uzavření školy jsme se zapojili do výroby různých pomůcek. O výrobě pomocí 3D tiskárny moc nehovoříme, ale výrobky tiskneme a  dodáváme těm, kteří je nejvíce potřebují. 

Nejprve bylo potřeba vyrobit co nejvíce roušek. Pro tento účel jsme začali vyrábět a rozdávat zakladač pro šikmý střih, který pomáhá při šití tkalounů k rouškám.   

Zakladač šikmého proužku

Zakladace

Podklady s popisem jsou ke stažení zde.

Vyrobili jste tak několik desítek těchto zakladačů, které doufáme pomohly při práci na výrobě roušek.

Ochranné štíty

Když bylo přípravků pro šikmý střih dostatek, začali jsme přemyšlet, čím bychom mohli dále pomoci. Zapojili jsme se tedy do tisku ochranných štítů a masek.

Vytiskli jsme a rozdali několik štítů RC2 a RC3 by Josef Průša, které fm Průša vyrábí profesionálně a zdarma pro naše zdravotníky. Více informací o těchto štítech je možné se dozvědět na internetové adrese https://www.prusa3d.cz/covid19/ v odkaze na našich facebookových stránkách.

Průša štít

U těchto štítů jsme ale museli vyřešit jeden zásadní problém, a to s ochrannou fólií. Originální fólie, kterou používá fm Průša, se nedá sehnat. Nicméně i to jsme nakonec vyřešili a používáme dvě spojené fólie na desky dokumentů, každá o tloušťce 130 mikronů. Ideální by bylo pálit fólie laserem z 0,5 PET desky, ale to už je nad naše možnosti. Pokud by nám ale chtěl někdo v této věci pomoci, budeme velmi rádi. Jen pro informaci, tisk štítu zabere něco přes 3 hodiny.

tisknecelecesko

Další naší aktivitou je projekt Tiskne celé Česko, kde se naše škola stala součástí této skupiny.

V projektu se tisknou ochranné štíty pro lékaře, záchranáře, zdravotní sestry či pracovníky v sociální oblasti. Výtisky zasíláme na sběrné místo, kde jsou kompletovány a sterilizovány. Po tomto důležitém kroku jsou distribuovány k potřebným.

Maska tiskne celé česko

 

Jen pro informaci, tisk dílů pro jeden štít zabere přibližně 1,5 hodiny. Jsme ale rádi, že můžeme pomoci, a tak po Velikonocích budeme odesílat do projektu celkem 42 dílů na štíty a samozřejmě budeme i nadále pokračovat.

Více informací o projektu Tiskne celé Česko se dozvíte na odkaze https://tisknecelecesko.cz/

 

Ochranné polomasky

K předešlým štítům jsme se rozhodli ještě tisknout i polomasky, a tak zkoušíme vytisknout  polomasku BUTMASK z VUT Brno. Ta je k dispozici ve dvou variantách.

polomaska BUT-H1

Více informací včetně popisu o polomasce BUTMASK-H1 nalazenete na odkaze zde.

 

Polomaska VUTBR

Více informací včetně popisu o polomasce BUTMASK-H2 nalazenete na odkaze zde.

 

Závěrem

Všechny naše 3D výtisky jsme nafotili a můžete si je prohlédnout. Zároveň je můžeme i pro případné zájemce vyrobit. Přednostně pro zdravotníky, záchranáře, pracovníky v sociální oblasti, lékárníky, prodavačky, ale samozřejmě, podle kapacity i všem ostatním. Základní myšlenkou projektů, kterou podporujeme je, že všechny dané ochranné prostředky vyrobíme zdarma !!!!!

V případě zájmu se ozvěte na mail hrych@zsmilevsko.cz nebo telefonicky na číslo 775 700 060.

                                                                                                                                                                              PaedDr. Martin Hrych