Přehled komunikačních nástrojů pro distační výuku

V minulém článku jsme v rychlosti rozebrali nákup ICT techniky pro distanční výuku. Nyní bychom rádi představili možné komunikační nástroje pro tuto výuku.

Videokonferenční řešení

Uvedli jsme zde seznam nejčastěji používaných online konferenčních řešení, se kterými se můžete setkat. Jako škola využíváme pouze některé z nich, aby infomace od učitelů, žáků a rodičů nešli více směry a nenastal tak chaos už v tak náročné online výuce. Možnosti ale uvádíme pro přehlednost a i pro žáky, pokud by si chtěli náhodou tyto nástroje vyzkoušet či používat neoficálně mezi mezi sebou či svoji třídou.

Google MeetGoogle Meet

je součástí skupiny G-Suite. Využívá se na online výuku a online konference. V našem školním případě může být online schůzka neomezeně dlouhá a připojeno do videoschnůzky do 100 uživatelů. Zároveň můžeme přidat schůzku do Učebny nebo našeho školního kalendáře s opakováním, díky tomu máme stále jeden odkaz resp. jen kód na online hodiny určitých předmětů. V případě, že si zaregistrujete na Google svůj soukromý účet, můžete zdarma využívat Meet schůzky až od délce 60 minut do max. 100 účastníků s platným google účtem. Po 60 minutách si musíte vygenerovat nový odkaz.

Msteams MS Teams

Velmi výkonný placený nástroj od firmy Microsoft, je součástí balíku Office 365. Tento nástroj se velmi využívá pro online konference a školení v podnikovém prostředí a pro online výuku na středních školách. Z toho důvodu jednáme s Microsoftem o uvolnění licencí pro naší školu a rádi bychom v průběhu roku seznámili studenty devátých ročníků s tímto produktem, aby byli i na toto řešení připraveni. Součástí MS Teams i je chat a tvorba týmů pro týmovou spolupráci.

zoomZoom

Obdoba předchozích řešení, je dostupná i ve verzi zdarma. V případě, že se zaregistrujete, můžete zdarma využívat Zoom schůzky a to až od délce 40 minut do max. 100 účastníků. Po 40 minutách si musíte vygenerovat nový odkaz. Online schůzky nejsou limitovány na konkrétní emaily. Odkaz na schůzku je možné zaslat na kterýkoliv email.

skypeSkype

Zdarma řešení pro posílání zpráv a hlasové hovory a videohovory. Nově není nutná žádná registrace. Pokud nemáte nainstalovaný Skype, otevře se Vám na skype rozhraní na webu. Do hovoru můžete pozvat až 50 účastníků, platnost odkazu na schůzku nikdy nevyprší a je možné ho využít kdykoli. Délka trvání jednotlivých může být hovorů až 24 hodin. Vytvořený odkaz na schůzku je možné sdílet rovnou na facebook, messenger, Whatsapp či do emailu.

teamspeakTeamSpeak

TeamSpeak je program, který umožňuje hlasovou komunikaci více lidí přes internet v reálném čase. Pro svou nenáročnost na systém je předurčen pro komunikaci při hraní multiplayerových her, využít ho může ale kdokoliv i pro soukromé hovory. TeamSpeak se skládá z klientské části (program na uživatelově počítači) a části serverové. Server se chová jako hostitel pro ostatní klienty dané skupiny, kterých se může připojit až tisíc. Serverem může být i samotný uživatel připojený k internetu (s veřejnou IP adresou), není tedy nutný mít tedy speciální server přímo pro TeamSpeak.

Chatovací a komunikační nástroje

gmailGoogle Gmail

Gmail je bezplatná e-mailová služba provozovatele vyhledávače Google. V našem případě jí používáme pro školní e-maily jako jeden z hlavních komunikačních kanálů mezi učiteli a žáky.

mesengerMessenger

Aplikace Messenger přináší rychlé, jednoduché a bezpečné posílání zpráv, volání a videovolání přes internet zdarma. Původně byla využívána jako facebook chat, ale později se funkce zasílání zpráv oddělila od hlavní aplikace facebook. Při zasílání obrázků zmenšuje jejich velikost.

whatsappWhatsapp

Aplikace WhatsApp vám přináší rychlé, jednoduché a bezpečné posílání zpráv, volání a videovolání přes internet zdarma. Aplikace je vázana na telefonní číslo uživatele. Lze zde snadno jdou vytvářet skupiny. Při zasílání obrázků nezmenšuje jejich velikost. Aplikace využíváme ve škole jako jeden z komunikačních kanálů.

discordDiscord

Discord je komunikační platforma pro komunity Je alternativou Skypu, TeamSpeaku a ostatních služeb. Na Discordu je možné založit si nebo připojit se k serveru. Servery slouží k tomu, že si lidé, kteří dostanou pozvánku na server, mohou chatovat. Servery je možné vylepšit boty a různými rolemi. Také můžete do serverů přidávat až 50 vlastních smajlíků. Možné využií pro komunikaci žáků mezi sebou pokud, si založí server pro svoji třídu.