17. 11. 2020 - 1939 - 1989

George Santayana ve svém citátu řekl: "Kdo zapomíná na své dějiny, je odsouzen je opakovat." A proto je dobré připomenout dvě události, od kterých nás dělí 81 a 31 let. Obě dvě události spojuje jedna skupina lidí ve společnosti - a to studenti. 

Píše se  17. listopad 1939 a Němci v reakci na nepokoje, které vznikly po pohřbu  studenta Jana Opletala, zavírají vysoké školy. Devět představitelů studentského hnutí popravují a přes 1200 studentů posílají do koncentračních táborů. Tento den je později vyhlášen jako Mezinárodní den studentstva.

O  padesát let později 17. listopadu 1989 se scházejí studenti, aby oslavili toto výročí. Oslava však přeroste v otevřenou demonstraci proti tamějšímu komunistickému režimu. Demonstrace je na Národní třídě brutálně potlačena, děsivé záznamy a fotografie se šíří, obletí celou zemi.    V celé zemi vzniká mohutná síla odporu, která tento režim donutí k rezignaci, a vzniká nový režim postavený na principech demokracie a občanských svobod. Den boje za svobodu a demokracii je státní svátek, který si dnes připomínáme.